ma drabina nie raz nie starcza. Dużo bezpieczniejszą formą użytkowania jest podnośnik lub zwyżka.
Podnośnik, po nazwie można się domyślić, że służy do podnoszenia. Jest to urządzenie najczęściej używane w warsztatach samochodowych do podnoszenia aut lub innych pojazdów, aby mieć wygodny dostęp do podwozia albo aby zmienić opony, koła.
Zwyżka jest dużo większym urządzeniem. Najczęściej spotykane zwyżki to takie koszyki na dźwigu, doczepione do samochodu. W filmach strażacy używają ich do ściągania kotów z drzew. Działa ona na zasadzie, że samochód tyłem podjeżdża pod dany obiekt i człowiek znajdujący się w tym koszu steruje całą zwyżką.
Takie urządzenia są bardzo przydatne przy pracach na wysokościach. Dużo bardziej bezpieczne od zwykłej drabiny. Jest pewność, że pracownik nie spadnie z dużej wysokości.
Sprawne budowanie na dużych wysokościach
Trend dotyczący rozwoju budownictwa jest stale kontynuowany w drugiej dekadzie XXI wieku. Obecny wzrost nie jest już aż tak gwałtowny, jak miało to miejsce kilka lat temu, jednakże nadal buduje się dużo. Dzięki prężnemu rozwojowi tej gałęzi gospodarki, inne gałęzie również na tym korzystają. Począwszy od przedsiębiorstw produkujących materiały budowlane takie jak gips, beton, bloczki, cegły, styropian i wiele innych produktów. Wzrosło znacznie zapotrzebowanie na maszyny do pracy, w skład których wlicza się, na przykład koparki, ubijarki oraz dźwigi. Tworzenie różnych budowli, a w szczególności tych, które zwierają wiele kondygnacji, wiąże się z tym, że występują tam prace na wysokościach. Przy wykonywaniu takich prac, firmy odpowiedzialne za powstanie budynku muszą posiadać specjalistyczny sprzęt, którym jest między innymi podnośnik. Umożliwia on wykonanie wielu czynności, których z poziomu powierzchni ziemi nie jest się w stanie zrobić. Również przydatnym narzędziem jest zwyżka, dzięki której odpowiedzialna za dane zadanie osoba jest podnoszona do ustalonego miejsca na danej wysokości.
Zasady BHP w pracy na zwyżkach
Podnośnik jest jednym z ważniejszych sprzętów, gdy chodzi o szeroko rozumiane prace na wysokościach. By jednak użytkować je w sposób w pełni bezpieczny, należy zawsze przestrzegać odpowiednich przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Prowadzenie prac w sposób bezpieczny na zwyżce zależne jest między innymi od rodzaju sprzętu oraz stopnia dopasowania do niego poszczególnych zabezpieczeń. Oczywiście w zależności od rodzaju prowadzonych prac trzeba będzie wybrać też właściwą zwyżkę. Do działań podejmowanych w budowlance , remontach, elektryce, czy też przy sprzątaniu najlepiej sprawdzi się dobrze znana wszystkim zwyżka koszowa. Można też wybrać te przegubowe, teleskopowe czy też nożycowe. Warto jednak pamiętać, że każdy pracownik przed podejmowaniem zadań na samojezdnej zwyżce musi zapoznać się z dokładną instrukcją stanowiskową BHP. Sam dobór sprzętu natomiast musi być dostosowany do występującego ryzyka na danym stanowisku pracy. Trzeba mieć też odpowiednie uprawnienia i nigdy nie wolno przekraczać dopuszczalnego udźwigu urządzenia.